Çatı Yapımı

ÇATI TAMİRİ – ÇATI AKTARMA – İZOLASYON -Dogru ve Hızlı Uygulama ( 0536-520 1391 – 0216-594 8199 )

Çatı Yapımı: Ahşap yapıların üzerlerine ancak ahşap çatı yapılabilir. Kagir yığma binaların çatıları ise betonarme teras çatı olarak yapılabileceği gibi, ahşap veya çelik oturtma çatı olarak da yapılabilir. Çatıların kar ve rüzgar yüklerini emniyetle taşıyabilmeleri esastır. Özellikle rüzgara karşı önlem olması bakımından, çatı uçlarının saçaklı yapılması elemanlarının alttaki taşıyıcı elemanlara bağlanmaları zorunludur. Yağmur ve kar sularının bina içerisine girmeden en kısa sürede yağmur oluk ve borularına aktarılması esastır.Çatı türünün belirlenmesi, taşıyıcılık bakımından olabildiği gibi görünüş yönünden de olabilir. Çatı, duvar kolon ve ayaklar üzerine oturabildiği gibi, doğrudan doğruya zemine de dayanabilir. Özellikle betonarme binalarda düz çatı kaplama istenildiğinde tatbik edilir. Su için az da olsa bir eğim vermek ve izolasyon yapmak şarttır Günümüzde önemli yapılar için hafif çatı tercih edilmektedir. Bunu kubbeye benzeyen betonarme kabuk inşaat ile yapmak mümkün olmaktadır. Böylece 7,5 santimlik bir kalınlıkla 25-30 metreyi aşmak mümkün olmaktadır.

Çatı Yapımında Dikkat Edilecek Hususlar

Depremde çatıların davranışı ve oluşabilecek tehlikeler konu olunca sadece çatı kaplama malzemelerinin ağırlığı düşünülmektedir. Konu bu kadar basit olarak ele alınmamalı, depremde yerinde kalacak, hasar görmeyecek ve çevresinde tehlike yaratmayacak çatıların yapılması için şu önemli adımlara ve tavsiyelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Güvenli çatı yapımında yapının tipine göre mimar veya mühendis tarafından hesaplanmış, tüm detayları ile çizilmiş, malzemelerini tarif edilmiş bir projenin olması gerekmektedir. Çatı bütünü içindeki, bilhassa kalkan duvar, parapet, baca, gibi yapıların; deprem sırasında yıkılmayacak, yapıdan ayrılarak çevreye savrulmayacak şekilde projelendirilmeli ve projeye uygun olarak inşa edilmelidir. Projelendirmede bölgesel iklim şartları dikkate alınmalı, proje, özellikle karlı bölgelerde üzerine kar birikmiş çatının, aynı zamanda rüzgar ve deprem etkisi altındaki davranışı dikkate alınarak yapılmalıdır.”

Çatı konstrüksiyonu ve sistem kaplamalarının yapımı safhasında; malzemelerin ölçü, özellik ve standartlara uygunluğu devamlı denetlenmesinin istendiği ÇATIDER açıklamasında, rüzgar, deprem bağlantılarının, çatı kaplama montajlarının ürün uygulama kılavuzlarına göre yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesinin hayati önem taşıdığı kaydedildi. Şiddetli rüzgarlı havalarda olduğu gibi depremlerde de sıklıkla rastlanan çatı uçma olaylarının önüne geçilebilmesi için özellikle çatı konstrüksiyonunun bina strüktürüne bağlanmasına özen gösterilmesinin istendiği bildiri de şu uygulamaların hayat kurtaracağına işaret edildi;
•    Çatıların genellikle ana taşıyıcı olarak seçilen betonarme malzemeye  bağlantılarının, her yönde gelebilecek yükleri alabilecek şekilde çözülerek tasarlanması ve uygulanması gereklidir. Bu bağlantıların sadece çivilerle ve doğru olarak yapılmadığı durumlar, vida ve ankraj sistemlerinin kullanılmaması bu noktalarda zayıflığı ve deprem açısından riskleri oluşturur.
•    Taşıyıcıların sadece dikey kuvvetlere göre tahkik edilmesi ve işin ehli olmayan kişilerle önceden düşünülmeden sadece olası düşey yüklere bakılarak yapılması söz konusudur. Deprem yatay yüklerine yönelik yatay kuvvetleri karşılayan çapraz bağlantıların çatı, kolon veya makas düzlemlerinde yapılmaması, veya eksik olarak yapılması deprem karşısında hasar ve yıkılmalara sebep olmaktadır.
•    Bağlantıların çatıda var olabilecek kar yükü gibi deprem sırasında daha kuvvetli yüklere dönüşebilen hususları da dikkate alarak bağlantılarının yapılması gerekir.
•    Deprem sırasında kalkan duvarların devrilmeleri en azından sıva parçalarının düşmesi sık görülen bir durumdur. Bu durumda aşağıda zaten panik halinde olabilen kişilerin üstlerine yıkılarak can kaybına yol açmaktadır.
•    Bina içlerine bakan aydınlık ve ışıklıklar: Betonarmeye doğru yöntemlerle bağlanmayan ve özellikle üzerinde yük olan çatının yatay hareketinden etkilenerek içe doğru yıkım meydana getirmektedir.

Çatı tamiri tamiratı

Türkiye’nin büyük bir bölümünde çatı aktarma çatı izolasyon çatı tamiri çatı onarımı tamiratı kısaca çatı yapımı işleri daha önceleri ağustos, eylül ve ekim aylarında yapılıyordu. Ancak, küresel ısınmanın etkisi, ağustos ayında tatilin sürmesi ve ramazan sebebi ile bu yıl çatı onarımı yoğunluklu olarak ekim Kasım aylarına kaydı. Yağışların neredeyse yok denecek kadar olması çatı alarmını geciktirdi. Ancak özellikle son dönemdeki yağışlar, kış öncesi çatı sorunlarını önceden haber verdi ve çatı aktarım ve onarımları hızlandı. Bazı binalar az bir ısı ile ısınıyor, bazı binalar ise milli ekonomiye zarar verebilecek şekilde çok maliyetli oluyor, Bu da binalar yapılırken ısı yalıtımına uyulmadığından kaynaklanıyor yalıtım, ekolojik denge, hava kirliliğinin önlenmesi, enerji tasarrufu ve sağlıklı mekanların oluşturulması açısından önemlidir. Bir evin çatısı yalıtım işlevini yerine getiremeyecek hale geldiyse, çatı örtüsünde bazı hatalar mevcutsa yapıyı oluşturan diğer yapı elemanlarında da çiddi fonksiyonel bozukluklar meydana gelebilir. Size ” Çatınızı yağmurlar gelmeden tamir ve tadilat ettirmenizi ve yakıt tasarrufundan faydalanmanızı öneriyoruz.

gizli dere nasıl yapılır.?

Gizli derelerde yapılacak yalıtım, güneşin zararlı UV ışınlarına ve sert atmosfer koşullarına dayanıklı olmalıdır. Aynı zamanda bu yalıtım sıcak-soğuk farklarından dolayı uygulandığı zeminde meydana gelecek hareketleri karşılayacak kadar da elastik olmalıdır. Emülzer PURREADY poliüretan esaslı, dar kanallarda fırça ile rahatlıkla uygulanabilen, ek yeri olmayan, UV dayanımlı ve elastik bir yalıtım malzemesidir. Kuru, yağsız ve tozsuz yüzeye önce metrekareye 250 gram hesabı ile PU Astar sürülür. Daha sonra her katta 750 gram/m2 hesabı ile 2 kat PURREADY uygulanır. Derelerde geniş çatlaklar veya prefabrik parçaların ek yerleri varsa, iki kat PURREADY arasında taşıyıcı olarak 50 gram/m2 polyester geotekstil kullanılmalıdır.
 

çatı yapımı tamiri teknik bilgiler

Uygun çatı asma olukları muhakkak özenli bir kelepçeleme ile yapılmalıdır kelepçe aralıkları 40cm. aralıklarla çakılması gerekir ek yerleri için gerekli ak moşon iniş köşe kapak gibi aksesuarların kullanılarak monte edilmesi montaj sonrasında ek yerleri tangit pvc yapıştırıcı ile yapıştırılmalıdır. Gizli dere uygulaması ise polyester keçe taşıyıcı folyolu membran ile tüp ve şaluma kullanılarak toz ve pisliklerden arındırılmış zemine yapıştırılır, Ayrıca son dönemlerde kullanımı oldukca artan çimento esanslı kimyasal sürme malzemeler de kullanılmaktadır.

çatı yapımında hangi malzemeler kullanılır.?

Kiremit, metal kiremit, şhıngle, membran, onduline, saç, panel, arduaz, kiremit altı çuvallı muşanba, folyolu membran, izocam, lambiri, ahşap tahta, demir profil, osb, pvc oluklar, dere, paslanmaz galvaniz dere, antenler, genelde çatılarda kullanılan yapım elemanlarından bazılarıdır.
 

 

www.catiizolasyonistanbul.com

www.catitamirati.net

etiketler : çatı tamiratı , çatı aktarma , çatıcı , çatı tamiri , çatı izolasyonu , çatı yalıtımı , kiremit çatı onarımı , istanbul çatıcı , çatı onarım ustası , çatı işleri , bakır çatı , çinko çatı , çatı su izolasyonu , çatıcılar

 

 

Yoruma kapalı.